Flere værktøjer
 
Personlige værktøjer

Borgmestre i Skanderborg

Fra Skanderborg Leksikon

Kongeligt udnævnte borgmestre (byfogder)

1760 – 1780    Frederik Carl Munchenberg

1780 – 1801    Ulrik Christian Tolstrup

1801 – 1802    Mads Kierulff (konstitueret)

1802 – 1820    Andreas Nicolai Bagger

1820 – 1852    Jens Ditlev Blichfeldt

1852 – 1854    Carl Johannes Jensen (konstitueret)

1854 – 1867    Albert Ferdinand v. Bülow

1867 – 1868    Hermann Christian Arent (konstitueret)

1868 – 1882    Oluf Christian Adolf Winge

1882 – 1900    Andreas Thiele

1900 – 1908    Peter Christian Vilhelm Meyn

1908 – 4. juni 1913    Johannes Jørgen Vilhelm Hammelev Find

5. juni 1913 – 31. marts 1919    Valdemar Givskov


Folkevalgte borgmestre

1. april 1919 – 31. marts 1925    Aage Weng (Fælleslisten (rad./kons.))

1. april 1925 – 31. maj 1943    Laurits Bie Rasmussen (Soc.)

1. juni 1943 – 31. marts 1950    Olaf Nielsen (Borgerlisten)

1. april 1950 – 31. marts 1954    O. Øhrstrøm (Borgerlisten)

1. april 1954 – 30. juni 1957    Wilhelm Dupont (Soc.)

1. juli 1957 – 30. januar 1968    Willy Pedersen (Soc.)

30. januar 1968 – 25. juli 1973    Wilhelm Dupont (Soc.)

26. juli 1973 – 31. marts 1974    Marinus Sørensen (Soc.) (Fungerende)

1. april 1974 – 31. december 1985     Ejnar jacobsen (Ven.)

1. januar 1986 – 31. december 1989    Kjeld Nyhuus Christensen (Soc.)

1. januar 1990 – 31. december 2006    Aleksander Aagaard (Ven.)

1. januar 2007 - 31. december 2009    Jens Grønlund (Ven.)

1. januar 2010 -    Jørgen Gaarde (Soc.)


På datoangivelserne kan der være en unøjagtighed på nogle få dage.

Powered by MediaWiki